Betlémy, 2001-2004

2001

Spotřebitelův Betlém

Betlém patří do série Vánoce znáte z TV reklamy. Betlém, který se u nás vždy ocital pod stromečkem, byl celý papírový a rozkládací. Bylo na něm spíš město Praha, než Judské město Betlém. Pak se někde (asi v časopise ABC, ale o tom pochybuji) objevil Betlém Josefa Lady jako vystřihovánka. Jednotlivé figurky se vystřihli, dole trochu zahli a lepili. Lepili jsme je s tatínkem v dílně na dřevěnou překližku.

Spotřebitelův Betlém je tedy takovou reminiscencí. Na dřevěnou desku jsem ulepila Svatý výjev, kde jsou zastoupeni všichni důležití a je počítáno s tím, že se můžou rok co rok dolepovat další – zrovna aktuální na  konzumentském trhu.

Základ mělo tvořit okaté miminko z plenek. To ovšem nahradilo stejně roztomilé robátko ze zásypu. Nad ním se ve skoku rozpíná Josef jako Palmex man a Maria je z kuliček do polévky. Nad ně jsem ulepila kometu z kolekce Orion s nápisem Veselé Vánoce! Orion. Ježíška zdobí svatozář z piškotů, kde je nápis: Zlatou barvu zkontrolujte sami! Okolo jsou zástupy kraviček ze dvou krabic od mléka. Tři králové jsou Král sýrů Hermelín, Prince ze sušenek a černý král v zadu na velbloudovi ze sezamových plátků. Nesou zlato z pracího prášku, kde se sypou korunky nad nápisem Ušetříte! Myrha a kadidlo absentují, protože je na žádném výrobku lákavě vyobrazeny nenajdeme.

Dalšími důležitými figurkami jsou koledníci: panenka z másla Rama, dáma s dortem ze šlehačky, selka s krávou z Balkánského sýru, Kapitán Flint z tyčinky Flint, černoušek s kávou z čokolády Kofila a běžící koledník sportovec z Musly tyčinky.

Atmosféru dotváří městečko a velbloud z cigaret Camel, palmičky z čokolád Margot a Bounty a hory z Tatranek Opavia. Přinesené dary pak tvoří ovoce z bonbónů a ovoce z Musly. Z čokolády Kinder je zde zastoupeno vědro s mlékem a obilnými klasy. Betlém doplňují krávy, které měly dýchat na Ježíška, aby mu bylo teplo. U mě jsou to krávy Veselá kráva a Milka.

Betlém ze série Vánoce znáte z TV reklamy, 2001, deska a postavy z obalů, 21 X 33 X 39 cm.

betlém

Betlém na výstavě Sel Me Buy Me v Galerii Akademie Výtvarných umění v Praze

betlém v Galerii AVU 2

Betlém Ježíškův hattrick, 2001

betlem2

Betlém Ježíškův hattrick, 2001

betlem3

Betlém Ježíškův hattrick, 2001,  s plánkem hřiště

betlém s plánkem

Betlém Ježíškův hattrick, 2001

betlém v instalaci

Výjezd z Betléma, 2001, balakryl a zlatý papír na plátně, 100 X 100 cm.

Výjezd z Betléma, 2001, 100 X 100 cm

 

 

Další

Předchozí